Program 5. Sącz Jazz Festival’u

Program 5. Sącz Jazz Festival’u             Stary Sącz, 11 listopada – 3 grudnia 2023

Sącz Jazz Festival to Twój festiwal jazzowy!
Kochasz Jazz, kameralne koncerty na żywo, spotkania z muzykami? Mamy Coś Dla Ciebie! Odkryj pierwszy festiwal jazzowy na Sądecczyźnie. Takie rzeczy tylko w Starym Sączu – miasteczku z klimatem! W 2023 r obchodzimy swój pierwszy, mały jubileusz (to już 5-ta edycja!).
Zaplanowaliśmy dla Was 6 koncertów:
11 listopada sobota – Piotr Budniak Essential Group (quintet)
17 listopada piątek – Orbay Lilla Quintet
18 listopada sobota – Tomasz Wendt – Daily Things (quartet)
26 listopad niedziela – Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quintet
1 grudnia piątek (Łukowica, Obora Podworska) – Jacek Pietrzak Quartet
3 grudnia niedziela – Pesh Quartet (pol-nor) 

11 listopada 2023 /sobota/
Piotr Budniak Essential Group (quartet)

Miłość do muzyki improwizowanej i idea własnego zespołu towarzyszyła Piotrowi Budniakowi odkąd pamięta. Zrodzona w latach młodzieńczych wizja szybko zaowocowała debiutem na profesjonalnej scenie jazzowej – już w wieku 15 lat wraz ze swoim pierwszym zespołem Piotr Budniak Quartet zdobył II miejsce na jednym z najbardziej prestiżowych polskich konkursów jazzowych – Jazz Juniors.

Kontynuacja młodzieńczych marzeń nabrała jednak prawdziwego rozpędu podczas studiów na Akademiach Muzycznych w Katowicach i Krakowie, gdy w 2014 gromadząc wokół siebie najbardziej charakterystyczne głosy jazzowych improwizatorów swojego pokolenia założył Piotr Budniak Essential Group.

W 2015 roku grupa wydała swój debiutancki album „Simple Stories About Hope And Worries”, który został bardzo dobrze przyjęty przez słuchaczy oraz krytyków, co zaowocowało zdobyciem tytułu jednej z najlepszych płyt jazzowych roku a zespół znalazł się w gronie najlepszych zespołów jazzowych (Jazz Forum, JazzPRESS). Podobne przyjęcie spotkało drugi, wydany w 2017 roku, album „Into the Life” (JazzPRESS), album został uznany także za album miesiąca na kilku uznanych portalach piszących o muzyce.       

W roku 2018 grupa rozpoczęła współpracę z jednym z najlepszych i najbardziej uznanych gitarzystów w Europie – Davidem Doružką, która zaowocowała dwoma wspólnie nagranymi albumami: „The Days of Wine and Noises” (2018, Live) oraz „Heart Mind and Spirit” (2020), ten drugi został uznany przez dziennikarzy polskiego radia jednym z najlepszych albumów roku już kilka dni po premierze!

Piotr Budniak Essential Group występował na takich festiwalach jak: Jazz w Ruinach, Jazz Juniors, Polska Jazz, JAZZtrzębie, Vertigo Summer Jazz Festival, Jazz Crossing Festival Canada & Polska, Róże Jazz Festival, zJAZZD Festiwal oraz w ramach wielu uznanych cyklów koncertowych: Jazzstate, Jazz i Ludzie, Nowi Mistrzowie, New Jazz Scene, Jazz w Dworach, Pałacach i…, Salon Jazzowy, Jazzujące Muzeum, Jazz w Starym Siole, Monte Verde Jazz. Oprócz licznych występów w Polsce zespół koncertował także w Austrii, Niemczech, Czechach, na Węgrzech, Słowenii, Słowacji i Ukrainie, gdzie spotykał się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem.

Utwory zespołu Piotr Budniak Essential Group niejednokrotnie były wybierane jako „utwory dnia” na wielu zagranicznych portalach o muzyce jazzowej (m.in. allaboutjazz.com, jazz-fun.de).

 Zespół wykonuje autorskie kompozycje lidera balansujące na pograniczu współczesnego jazzu, indie oraz muzyki filmowej i improwizowanej z powodzeniem łącząc wysoką jakość artystyczną z przystępnością dla słuchacza.  

Skład:

Wojciech Lichtański – saksofony, flet

Kajetan Borowski – fortepian

Piotr Narajowski – kontrabas

Piotr Budniak – perkusja

17 listopada 2023 /piatek/
Orbay Lilla Quintet (hun)

 Pochodząca z Budapesztu Orbay Lilla to jedna z najgorętszych postaci młodego pokolenia jazzu w węgierskiej stolicy, która swoją muzykalność wykorzystuje nie tylko jako wokalistka, ale także jako kompozytorka i liderka własnego zespołu jazzowego. W 2021 roku szersza publiczność mogła dostrzec jego talent podczas finału konkursu na Młodego Muzyka Jazzowego Roku pod patronatem Węgierskiego Stowarzyszenia Jazzowego, a następnie podczas MÜPA Jazz Showcase w 2022 r, gdzie z wielkim sukcesem wystąpiła ze swoim kwintetem zdobywając nagrodę specjalną BMC. To własnie wtedy formacja przyjęła swój ostateczny kształt. W kwintecie Lilly Orbay ważnym elementem jest także gra liderki na fortepianie, a jej wizerunek sceniczny często porównywany jest do Norah Jones.

Mocną stroną zespołu jest improwizacja i bogaty repertuar muzyczny. W brzmieniu kwintetu dominują elementy stylu śródziemnomorskiego, standardy jazzowe wymyślone na nowo w oryginalny sposób, ale trzon ich repertuaru coraz częściej zdominowany jest przez własne kompozycje o lekkim, ale ekscytującym tonie. Chociaż członkowie zespołu w pojedynkę są mocnymi i charakterystycznymi indywidualnościami, to razem tworzą ciekawy zespół o czystym i spójnym brzmieniu.

Skład:

Lilla Orbay – wokal, fortepian

Patrik Sebestyén – trąbka, flugelhorn

Márton Stummer – gitara

György Orbán – kontrabas

Ambrus Richter – perkusja

18 listopada 2023 /sobota/

Tomasz Wendt Quartet

 Tomasz Wendt urodził się w 1990 roku w Gdańsku. Jako student klasy saksofonu z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu otrzymując jednocześnie nagrodę Dyplom Roku 2014. Ponadto, wyróżniony został Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla najbardziej uzdolnionych studentów uczelni artystycznych w Polsce. We wrześniu 2019 roku obronił tytuł doktora na wrocławskiej Akademii Muzycznej, gdzie obecnie jest wykładowcą ze stopniem doktora.

Saksofonista ma w swoim dorobku współpracę z wieloma wybitnymi artystami z muzycznego świata do których należą m.in.: Grzegorz Nagórski, Piotr Wojtasik, Mateusz Smoczyński, Joachim Mencel, Michał Miśkiewicz, Jan Smoczyński, Rafał Sarnecki, Jacek Namysłowski, Artur Lesicki, Kuba Stankiewicz, Urszula Dudziak, Eric Allen (USA), Dean Brown (USA) czy również Taco Hemingway, Jarecki i Grubson.

„Daily Things” ‒ tak brzmi tytuł trzeciego autorskiego albumu Tomasza Wendta.

Jego fonograficzny debiut „Behind the Strings” zdobył uznanie wśród krytyków i publiczności, co zaowocowało nagrodą Fryderyk 2017. Drugi album Tomasza „Chapter B.” także wzbudził zainteresowanie i był wysoko recenzowany. Z kolei muzyka trzeciego krążka artysty to zestawienie wrażliwości czterech improwizatorów interpretujących utwory inspirowane dniami tygodnia. Daily Things to refleksja nad zagadnieniem powtarzalności oraz próba uchwycenia niedostrzeganych, ulotnych emocji towarzyszących codzienności. Tomasz Wendt, Szymon Mika, Max Mucha i Michał Miśkiewicz łączą swoje muzyczne doświadczenia w nowej, wyjątkowo emocjonalnej strukturze.

26 listopada 2023 /niedziela/

Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quintet

 Zespół został założony w 2011 roku przez Siergieja Wowkotruba – lidera, wirtuoza skrzypiec, muzyka pochodzącego z Ukrainy, od 1992 r. na stałe mieszkającego, obecnie pierwszego skrzypka i koncertmistrza Filharmonii Częstochowskiej.Na obszerny repertuar “Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet” składają się nie tylko standardy gypsy swingu, inspirowane twórczością Django Reinhardta i Stephana Grappelliego ale i znane, doskonale zaaranżowane przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej. Świeży i oryginalny sposób prezentowania muzyki ze świata jazzu i rozrywki zyskuje zespołowi szerokie grono słuchaczy, zaś koncerty to prawdziwe muzyczne spektakle o starannie przemyślanej dramaturgii i niezwykłej atmosferze. Niezwykła wrażliwość i temperament muzyków ujawniają się zarówno w grze zespołowej, jak i w partiach solowych. Jazz dla każdego! Muzyka w stylu Hot Club de Paris Zespół koncertował na wielu prestiżowych festiwalach zarówno w kraju jak i zagranicą np. Niemcy, Francja, Luksemburg, Holandia, Belgia, Słowacja. Siergiejowi na scenie towarzyszą: Jakub Mietła – akordeon, Jacek Serczyk, (gitara), Tomasz Kobiela – (gitara), Piotr Górka (kontrabas).

1 grudnia 2023 /piątek/,
Uwaga! koncert w pobliskiej Łukowicy 
(Obora Podworska)

Jacek Pietrzak Quartet 

Pochodzący z Łukowicy niedaleko Starego Sacza Jacek Pietrzak – saksofonista/ kompozytor, absolwent klasy saksofonu jazzowego Akademii Muzycznej w Krakowie jest band-leaderem kwartetu który wystapi 1 grudnia w swojej rodzinnej miejscowości. Koncertował juz m.in. w Wielkiej Brytanii, Holandii, Norwegii, Gruzji i Polsce. Występował na międzynarodowych festiwalach: „Festiwal Starzy i Młodzi – jazz w Krakowie”, „Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy pod Baranami”, „Młyn Jazz Festival”, „Hanwell Hootie” czy „White Bridge Festival”. Pobierał lekcje u wybitnych muzyków takich jak Janusz Muniak, Stephen Riley, John Escreet, Rossario Giuliani, Chuck Israels, Rafał Sarnecki, Maciej Obara, Tom Arthus, Gard Nielsen, Ole Morten Vågan, Thomas Strønen, Jim Black, Jon Felt, Grzegorz Nagórski, Dominik Wania. Współpracował z artystami wielkiej sławy takimi jak: Kuba Badach, Rossario Giuliani, Bernard Maseli, Stanisław Sojka, Lora Szafran. Kwartet pod przewodnictwem Jacka Pietrzaka w grudniu 2021 nagrał autorską płytę „Inspired by life”. Innym projektem stworzonym przez Jacka Pietrzaka, funkcjonujacym równolegle jest vintage-swingowy zespół Frank e la Famiglia grającego taneczny jazz z lat 20 i 30.

Skład zespołu:

Jacek Pietrzak – sax

Max Olszewski – perkusja

Mikołaj Sikora – bas

Szymon Kozikowski – gitara

3 grudnia 2023 /niedziela/
PESH Quartet  (pol-nor)


PESH to działający od roku, polsko-norweski zespół młodych i niezwykle utalentowanych muzyków aktywnie działających na europejskiej scenie jazzowej. Ich twórczość najtrafniej opisuje termin ekspresywnego jazzu w kameralnym wydaniu, z pejzażem brzmieniowym od modern jazzu i tradycyjnych rozwiązań, przez etniczną melodykę, aż po swobodną improwizację.

Momentalnie znaleźli wspólny język w wykonywaniu muzyki i podejściu do kreacji dźwięku. Te aspekty stały się motorem do stworzenia kwartetu, w którym istotną osią jest szacunek do dorobku kultury norweskiej i polskiej, a celem muzyczna interakcja. Przenikanie się wpływów z północy ze słowiańskim duchem to mieszanka od lat obecna w jazzie europejskim, a młodzi artyści pragną dalej czerpać z tego połączenia oraz wnieść do niego powiew świeżości.

Skład: 

Patrycja Wybrańczyk (PL) – perkusja

Emil Miszk (PL) – trąbka

Sondre Moshagen (NO) – fortepian

Håkon Huldt-Nystrøm (NO) – kontrabas

 

O płycie „Peshish”

Tytuł albumu według informacji na okładce oznacza: „znaczący, wymagający, ciekawy i pełen szacunku”. Dokładnie tego można spodziewać się po kolejnych zarejestrowanych dźwiękach. Cała czwórka pozostaje skupiona na słuchaniu partnerów, jednocześnie bardzo aktywnie uczestnicząc w rozwijaniu pomysłów orazpodsuwając własne. Muzyka nie jest jednak przeładowana treścią, cechuje ją wyważenie, które jest konsekwencją doskonałego zrozumienia.

Choć muzycy poruszają się przede wszystkim w spokojnych, lirycznych obszarach (jak w doskonałej kompozycji Walc majowy Wybrańczyk), to nie brakuje też fragmentów bardziej dynamicznych (by wspomnieć energiczne We’re Going to Voss! Moshagena). Całość sprawia wrażenie przemyślanej koncepcji, można by zakładać, że opartej na licznych próbach i koncertach, a tych,za sprawą odległości, nie mogło być przecież wiele. Renoma Miszka i Wybrańczyk w naszym kraju jest niepodważalna i domniemywam, że ich norwescy przyjaciele mogą się pochwalić podobnym uznaniem. Wspólną grę opierają więc na doskonałej technice i doświadczeniu, które w połączeniu ze wspomnianym porozumieniem umożliwiłyim tak piękną, kolektywną improwizację.

/Jakub Krukowski JazzPress/

Karnety na 5. Sącz Jazz Festival:

Śledź nas również na

Centrum Kultury i Sztuki
W staryM sączu

Rynek 5, 33-340 Stary Sącz

tel. 18 446 16 41

Skip to content