OPERA TRZECIEGO WIEKU: KRONIKA MIĘDZYPOKOLENIOWEJ MAŁOPOLSKI przybywa do Starego Sącza.

 • Fundacja Jutropera i Michał Znaniecki, zawita do Starego Sącza, z projektem „Opera Trzeciego Wieku: Kronika Międzypokoleniowej Małopolski”. Już w tym tygodniu w niedzielę, 26 czerwca artyści operowi skupieni wokół Fundacji Jutropera spotkają się z mieszkańcami Starego Sącza i okolic, by wspólnie porozmawiać o operze i jej kontekstach historycznych związanych z regionem. Nie zabraknie świetnie znanych i lubianych arii operowych jak i tych mniej znanych kart historii muzyki.
 • Spróbujemy zdjąć bariery między śpiewakami operowymi i lokalną społecznością. Spróbujemy wspólnie zrozumieć dlaczego opera klasyczna, czy współczesna, może być ważna nie tylko dla wykształconej, elitarnej publiczności. To seniorzy poprowadzą artystów do miejsc w ich miastach, gdzie mogłyby rozgrywać się dramaty z oper, sceny z operetek czy wielkie finały konfliktów muzycznych. Małopolska i jej pejzaże staną się scenografią do scen operowych, które wybiorą sami seniorzy w trakcie spotkań z artystami z Fundacji Jutropera. W ten sposób opera stanie się bliska nawet dla osób, które miały dotąd ograniczony kontakt z operą, a śpiew znają tylko z radia i płyt. Zbudujemy projekt wielopoziomowy gdzie każdy będzie mógł się podzielić własnymi doświadczeniami aby stworzyć wspólną kronikę, pełną śpiewu, ale i komentarzy naszych małopolskich seniorów i to na tle zabytków czy pięknych miast. Będzie to wzór dla innych województw, który dzięki internetowi będziemy mogli pokazać ogólnopolsko, a nawet ogólnoświatowo – jako że tendencja wzrostu aktywności seniorów ma globalny zasięg. Tak o projekcie mówi jego pomysłodawca, reżyser Michał Znaniecki.
 • Zapraszamy. Przyjdż do nowej siedziby w Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu (ul. Kopernika 1) 26 czerwca o godzinie 11.00.
 • Skąd taki pomysł na projekt? Rok 2022 został ogłoszony w Małopolsce Rokiem Solidarności Międzypokoleniowej. Specjalnie z tej okazji Fundacja Jutropera we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, który jest Partnerem Głównym tego przedsięwzięcia przygotowała cykl wydarzeń, polegający na realizacji działań dla seniorów, dla których punktem wyjścia jest sztuka operowa. To sześć artystycznych spotkań w wybranych miastach: Stary Sącz, Myślenice, Miechów, Oświęcim, Krynica Zdr., i Tarnów. Efektem projektu, będzie rejestracja dokumentująca spotkania z seniorami, która stanie się kroniką aktywności i zbiorowego portretu pokoleniowego seniorów w Małopolsce. Wybrani uczestnicy spotkań operowych, odpowiednio moderowani przez artystów Fundacji Jutropera będą mieli szansę wypowiedzenia się przed kamerą i podzielenia swoimi odczuciami na temat koncertów operowych, które każdorazowo będą odpowiednio dobrane do grupy odbiorców jak i repertuarowo będą nawiązywały do danej lokalizacji, miasta, powiatu czy społeczności lokalnej
 • Michał Znaniecki, to artysta świetnie znany małopolskiej publiczności z takich produkcji operowych jak „Oniegin”, „Miłość do trzech pomarańczy” czy „Opowieści Hoffmanna”. Od 2017 roku systematycznie tworzy na terenie Małopolski projekty zaangażowane społecznie. Był to cykl „Głos wykluczonych” i spektakle z uczestnictwem podopiecznych z Domów Pomocy Społecznej, realizował cykl dla dzieci i młodzieży z okolic Nowego Sącza przygotowujący ich do Roku Stanisława Moniuszki, aż wreszcie program „Nowy głos” we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca, skupiający osoby z niepełnosprawnościami.
 • opera

  Śledź nas również na

  Centrum Kultury i Sztuki
  W staryM sączu

  Rynek 5, 33-340 Stary Sącz

  tel. 18 446 16 41