Premiera w Teatrze NSA

Teatr NSA odlicza już dni do swojej 65. premiery – „Audiencji III czyli Raju Eskimosów” Bogusława Schaeffera, która będzie miała miejsce w Sali Widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari (Kino Sokół), w najbliższą sobotę –  17 października 2020

„Raj Eskimosów” jest środkowym utworem w pięcioczęściowym cyklu „Audiencji”, napisanym przez polskiego kompozytora, teoretyka muzyki i dramaturga w 1964 r. Cykl ten  burzył tradycyjną sztukę teatru poprzez przekraczanie jej granic, afabularność, groteskową abstrakcję i żywioł improwizacji aktorskiej. Bogusław Schaeffer mówił o swoim teatrze, że jest to teatr słowa. Ale też teatr fantazji, któremu niepotrzebne są wyrafinowane dekoracje, bowiem tworzy się on dzięki słowu i aktorom; dzięki słowu, które spełnia najwyższe funkcje teatralne i dzięki aktorom, którzy muszą zapomnieć, że ktoś ich szkolił na teatralnych funkcjonariuszy. Schaeffer był za teatrem, którego akcja nie rozwija się logicznie i którego przesłanie trzeba odgadnąć. A o samej „Audiencji III” pisał: „Zaczyna się od wykładu o muzyce, ale wykładowca jest tylko człowiekiem, ma swoje problemy, pasje, kompleksy, zamiłowania i ulubione tematy. Jego partnerka – ma również swoje problemy. Oboje są sobie niekiedy bliscy (w jednej ze scen łączy ich miłość), innym razem są wobec siebie obojętni, jeszcze innym razem powstaje między nimi antagonizm duchowy i intelektualny. Charakterystyczne jest zwielokrotnienie obu osobowości: ani JEGO ( choć zakrojony jest tak niebogato ), ani JEJ   nie da się sprowadzić do jakiegoś jednego typu psychicznego. Dla aktorów jest to niezwykle trudne zadanie, wymagające stałej transformacji. (…)”

Janusz Michalik, powraca do „Audiencji III” w Teatrze NSA po 32 latach, tym razem wyłącznie jako reżyser, powierzając role Aktora i Aktorki Marcinowi Królowi i Kindze Król – absolwentowi i obecnej studentce krakowskiej szkoły aktorskiej SPOT. Zabiorą oni widzów do wyimaginowanego przez Bogusława Schaeffera Raju Eskimosów na kilka miesięcy przed 40-tymi urodzinami Teatru, którego Patronem jest Stowarzyszenie Animatorów Kultury w Nowym Sączu.

Mecenasami spektaklu są:  Firma FAKRO, Firma AJDUKIEWICZ, Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu, BIKER STUDIO i Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.

Śledź nas również na

Centrum Kultury i Sztuki
W staryM sączu

Rynek 5, 33-340 Stary Sącz

tel. 18 446 16 41